• تلفن: 1800.899.900
 • ایمیل: contact@archi.com
 • ساعات کاری: 08:00-17:00

صفحه آرایی کتاب

امروزه صحبت از اهمیت کتاب برای هیچ کس پنهان نبوده، بنابراین در مورد آن نیز صحبت نخواهیم کرد. اما موضوع اصلی صفحه آرایی کتاب و طراحی کتاب است. حجم و تعداد کتاب های مختلف در موضوعات مختلف باعث شده که در هر زمینه ای انواع کتاب های مختلف وجود داشته باشد، اما براستی در نگاه اول مخاطب کدام یک را انتخاب می کند؟ بنابراین اینجاست که اهمیت صفحه آرایی کتاب و طراحی جلد کتاب مشخص می گردد.

بنابراین بایستی بدانید که اهمیت دادن به موضوع صفحه آرایی و طراحی کتاب برای جذب مخاطب و به طبع آن فروش حائز اهمیت است. بنابراین با ما همراه باشید تا در مورد آن با شما صحبت کنیم.

مراحل صفحه آرایی و چاپ کتاب 

 • آماده سازی فایل کتاب به صورت ورد و توسط نویسنده و بدون اشکالات تایپی و فنی
 • طراحی و صفحه آرایی کتاب
 • ویراستاری فایل کتاب
 • تحویل فایل نهایی کتاب به ناشر رسمی و معتبر
 • اخذ تمامی مجوزات لازم از وزارت ارشاد
 • اخذ شابک و فیپا
 • چاپ کتاب به تعداد تیراژ مورد نظر و اشاره شده در قرارداد چاپ کتاب

ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺣﺮوف ﻣﻄﺎﻟﺐ: در اﻏﻠﺐ کتاب ها ﻧﻮع ﺣﺮوف ﻣﺘﻦ و اﻧﺪازه آن ﻫﺎ، ﻃﻮل ﺳﻄﺮ و ﻓﺎﺻﻠﻪ ﻫﺎ، ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺳﺘﻮن
ﻫﺎ، ﻧﻮع ﺣﺮوف ﻋﻨﻮان ﻫﺎي ﻓﺮﻋﯽ و اﻧﺪازه آن ﻫﺎ، ﻧﻮع ﺣﺮوف ﻋﻨﻮان ﻫﺎي اﺻﻠﯽ و اﻧﺪازه آن ﻫﺎ، ﻧﻮع ﺣﺮوف ﭘﺎﻧــﻮﺷﺖ و اﻧﺪازه آن ﻫﺎ و … در ﻫﻤﻪ کتاب ﺛﺎﺑﺖ ﻣﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ. اﯾﻦ اﻧﺘﺨﺎب ﻫﺎ ﺑﺎ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎد ﺻﻔﺤﻪ آرا و ﺗﺎﯾﯿﺪ ﺳﺮدﺑﯿﺮ ﯾﺎ ﺷﻮراي ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﮔﺎن ﺻﻮرت ﻣﯽ ﮔﯿﺮد.
ﺗﺎﺛﯿﺮ ﺑﺼﺮي ﺣﺮوف ﺑﻪ ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﺨﺘﻠﻔﯽ ﻣﺮﺑﻮط اﺳﺖ ﮐﻪ ﯾﮑﯽ از ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ آن ﻫﺎ، اﻧﺪازه ﺿﺨﺎﻣﺖ ﺣﺮوف اﺳﺖ. ﺣﺮوف ﻫﺮ ﭼﻪ ﺿﺨﯿﻢ ﺗﺮ ﺑﺎﺷﺪ، ارزش ﺑﯿﺸﺘﺮي دارﻧﺪ و اﻧﺮژي ﺑﯿﺸﺘﺮي ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ.

اولین گام برای کسانی که می‌پرسند چگونه کتاب را چاپ کنیم؟ تعیین هدف از نگارش کتاب است. کتاب می‌تواند تالیفی از تفکرات، اعتقادات و گردآوری مطلب باشد. در این حالت مولف، اطلاعات مورد نیاز و ضروری را برای یک موضوع خاص جمع آوری می‌کند و نکات جالب و مفیدی را به زبان کشور خود ترجمه می‌کند تا هموطنان از این اطلاعات بهره ببرند. در مرحله ی بعدی چگونه کتاب را چاپ کنیم؟، نگارش بر اساس مشخص شدن هدف انجام می‌شود.

مرحله‌ی بعد، ویراستاری کتاب است. ترس از نادرست بودن مطالب و داشتن مشکلات ویرایشی برای همه‌ی مولفان و نویسندگان وجود دارد. این ترس در بیشتر مواقع مانع اقدام برای به چاپ رسیدن کتاب می‌شود. همین موضوعات باعث می‌شود خلاقیت و استعدادها دیده نشود. اما نباید نگران این موارد بود زیرا با یک بازبینی دقیق و ساده می‌توان خطاها را به حداقل رساند.

گرفتن مجوز‌ها کار ساده‌ای نیست و زمان بر است. بهتر است اخذ مجوزها به انتشارات سپرده شود. این مجوزها شامل دریافت شابک، فیپا، مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

این یک روند طبیعی و زمان بر است. یعنی باید زمان مشخص طی شود تا مجوز صادر شود. زمان هم به نوع موضوع وابسته است. وزارت فرهنگ و ارشاد باید نسخه‌ی پی دی اف شده را به طور کامل بررسی کند و بعد تایید نهایی را ارسال کند.

 

صفحه آرایی چیست و صفحه آرا باید چه کاری انجام بدهد؟

شاخصه دیگری که باعث می‌شود چاپ کتاب موفقیت آمیز باشد و به فروش خوبی برسد صفحه آرایی است. به مجموعه تکنیک‌های غالباً بصری که باعث جذب مخاطب و تداوم مطالعه است اصول صفحه آرایی می‌گویند. برای مثال صفحه آرایی مانند تبلیغات است. بدین معنی که همواره تلاش می‌کند تا با جلوه‌های بصری به جذب مخاطب بپردازد.

در واقع ظاهر مکتوبات مانند مجلات و کتاب‌ها تأثیر بسیار زیادی بر روی فروش آن‌ها دارد. زیرا جلوه‌های ظاهری باید به گونه‌ای باشد که مخاطب بدون هیچ گونه تبلیغات پیشینی و بدون هیچ پیش قضاوتی به سمت کتاب بیاید. این روش فقط از طریق صفحه آرایی خوب، مناسب به دست می‌آید.

اگر هدف اصلی از طراحی کتاب صفحه آرایی کتاب جذب مخاطب باشد، باید دقت کرد که به قدری صفحه آرایی و طراحی گرافیک قدرتمند و جذاب باشد که مخاطب با یک نگاه جذب کتاب شود.

هدف دیگری که در صفحه آرایی دنبال می‌شود تداوم مطالعه مخاطب است. باید در صفحه آرایی کتاب و یا مجله‌ دقت داشت که چشم و ذهن مخاطب از خواندن کتاب خسته نشود و کتاب را تا آخر بخواند.

صفحه آرا و طراح همیشه در صدد این هستند که به این هدف به ظاهر کوچک ولی مهم دست پیدا کنند. در واقع تنها چیزی که خواننده را در زمان اولیه در دست گرفتن کتاب جذب می‌کند و باعث موفقیت چاپ کتاب می‌شود همین فاکتورهای ذکر شده است.

صفحه آرایی کتاب کودک

حجم و حساسیت کتاب کودکان باعث گردیده است که طراحی و صفحه آرایی کتاب کودک حساسیت ویژه ای پیدا کند. تصویر سازی کتاب کودک، نقاشی کتاب کودک و به طبع آن جذابیت آن برای کودک باعث رقابت زیاد بین انتشارات مختلف برای نشر آثار هنری کتاب کودک گردییده است. ما در مجموعه لی اوت ایران با همکاری با گرافیست های هنرمند در طراحی و تصویر سازی آماده ارائه خدمات در زمینه صفحه آرایی کتاب کودک هستیم.

قیمت طراحی و صفحه آرایی کتاب :

قیمت صفحه آرایی کتاب به مجموعه ای از عوامل مانند تعداد صفحات | فارس یا انگلیسی بودن کتاب | موضوع کتاب | جداول و زیر نویس های کتاب | فرمول و یا موارد مشابه و بسیاری عوامل دیگر وابسته است. بنابراین برای دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

نکته

اگر کتاب صرفاً یک کتاب یا مجله تبلیغاتی، گزارش عملکرد، و یا نوعی کاتالوگ باشد، نیاز به مجوز خاصی ندارد اما در صورتی که قرار است کتاب شما در بازار به فروش برسد، باید مراحل قانونی آن اعم از تاییدیه وزارت ارشاد و اخذ شماره استاندارد بین المللی کتاب (شابک) از کتابخانه ملی از طریق یک موسسه انتشاراتی انجام پذیرد.

چاپ کتاب از نظر سرمایه گذاری به سه روش انجام می‌شود که اولین روش سرمایه گذاری توسط ناشر است؛این روش بیشتر برای افراد معروف و با سابقه کتاب‌های موفق است.چنانچه فرد معروف و یا با سابقه کتاب پرفروش نیستید به سختی می توانید ناشری پیدا کنید که حاضر شود بر روی کتاب شما ریسک و سرمایه گذاری کند.

دومین روش مشارکت در نشر کتاب است؛ تجربه ثابت می کند که ناشران فقط در صورتی حاضر به سرمایه گذاری و مشارکت واقعی با شما هستند که اطمینان صد درصدی از فروش شما داشته باشند. در غیر این صورت اگر ناشری حاضر به مشارکت با شما شد، احتیاط کنید.چنانچه جزو افراد گروه اول نیستید به احتمال بسیار زیاد خودتان باید دست به جیب شوید.

وظایف ویراستار در صفحه آرایی کتاب

ویرایش، یک واژه فارسی است که در برابر کلمه (Editing) انگلیسی نهاده شده است و بیشتر دست اندرکاران نشر کتاب و مجلات آن را پذیرفته‌اند. ویرایش از لحاظ دستوری اسم مصدر است و مصدر آن ویراستن است و معناهای مختلف آن در فرهنگ معین ذیل کلمه (پیراستن) آمده است.

یکی از مهم ترین بخش ها در طراحی و صفحه آرایی کتاب موضوع ویراستار است، بسیار دیده ایم که کتابی دارای غلط های املایی، ویرایشی و …. هستند و این موضوع را به صفحه آرایی مرتبط می دانند اما بایستی گفت این اشتباه بوده و همه این موارد به ویراستار مربوط می گردد.

به صور خلاصه وضایف ویراستار شامل موارد ذیل است

بررسی و به اصطلاح امر «ویرایه»ای متون علمی از منظر گرامری، واژگان؛

 • مشکلات نشات گرفته از املای لغات؛
 • نگارش جملات و پارگراف بندی‌ها؛
 • رعایت اصول مرتبط با علایم نقطه نگاری و پاره‌ای ریز نکته‌های دیگر در روند امر جاری؛​

جهت سفارش با شماره 09127395747 تماس حاصل نمائید.